... امروز: سه شنبه - ۲۹ خرداد - ۱۴۰۳
توسعه کسب و کار زمان تقریبی مطالعه: 13 دقیقه
کپی شد!
0
توسعه کسب و کار | Business Development

طرح کسب و کار چیست ؟

قسمت 3 : طرح کسب و کار یا بیزینس پلن چیست ؟

طرح کسب و کار چیست؟

طرح کسب و کار یک سند مکتوب است که به تفصیل توضیح می دهد که چگونه یک کسب و کار – معمولاً یک استارتاپ – اهداف خود را تعریف می کند و چگونه می خواهد به اهداف خود دست یابد. یک طرح تجاری یک نقشه راه مکتوب برای شرکت از دیدگاه بازاریابی ، مالی و عملیاتی ارائه می کند.

طرح های تجاری اسناد مهمی هستند که برای مخاطبان خارجی و همچنین مخاطبان داخلی شرکت مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال، یک طرح تجاری برای جذب سرمایه گذاری قبل از اینکه یک شرکت سابقه کار ثابتی را ایجاد کند یا برای تضمین وام استفاده می شود. آنها همچنین راه خوبی برای تیم های اجرایی شرکت ها هستند تا در مورد موارد اقدام استراتژیک یکسان باشند و خود را در راستای اهداف تعیین شده حفظ کنند.

اگرچه آنها به ویژه برای مشاغل جدید مفید هستند، اما هر شرکتی باید یک طرح تجاری داشته باشد. در حالت ایده آل، این طرح به صورت دوره ای بررسی و به روز می شود تا ببیند آیا اهداف محقق شده است یا تغییر و تکامل یافته است. گاهی اوقات، یک طرح کسب و کار جدید برای کسب و کاری ایجاد می شود که تصمیم گرفته است در مسیر جدیدی حرکت کند.

خوراکی های کلیدی

  • طرح کسب و کار یک سند مکتوب است که فعالیت های تجاری اصلی، اهداف و نحوه برنامه ریزی شرکت برای دستیابی به اهداف خود را توصیف می کند.
  • شرکت‌های نوپا از طرح‌های تجاری برای راه‌اندازی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی استفاده می‌کنند.
  • کسب‌وکارها ممکن است یک طرح کسب‌وکار سنتی طولانی‌تر یا یک طرح کسب‌وکار استارت‌آپ ناب کوتاه‌تر ارائه دهند.
  • برنامه های تجاری خوب باید شامل خلاصه اجرایی، محصولات و خدمات، استراتژی بازاریابی و تجزیه و تحلیل، برنامه ریزی مالی و بودجه باشد.

درک طرح های تجاری

طرح کسب و کار یک سند اساسی است که هر کسب و کار نوپا باید قبل از شروع فعالیت داشته باشد. بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر معمولاً قبل از در نظر گرفتن تأمین سرمایه برای کسب‌وکارهای جدید، نوشتن یک طرح تجاری قابل اجرا را پیش‌نیاز می‌کنند.

فعالیت بدون طرح تجاری معمولا ایده خوبی نیست. در واقع، تعداد بسیار کمی از شرکت‌ها می‌توانند بدون آن دوام زیادی داشته باشند. قطعاً ایجاد و پایبندی به یک طرح کسب و کار خوب مزایای بیشتری دارد – از جمله اینکه بتوانید ایده ها را بدون صرف پول زیاد در آنها فکر کنید و در نهایت در نهایت ضرر کنید.

یک طرح تجاری خوب باید تمام هزینه های پیش بینی شده و مشکلات احتمالی هر تصمیمی که یک شرکت می گیرد را مشخص کند. برنامه های تجاری، حتی در میان رقبا در همان صنعت، به ندرت یکسان هستند. اما همه آنها تمایل دارند عناصر اساسی یکسانی داشته باشند، از جمله یک خلاصه اجرایی از کسب و کار و شرح مفصلی از کسب و کار، خدمات و محصولات آن. همچنین بیان می کند که چگونه کسب و کار قصد دارد به اهداف خود دست یابد.

این طرح باید حداقل شامل یک نمای کلی از صنعتی باشد که کسب و کار بخشی از آن خواهد بود و اینکه چگونه خود را از رقبای بالقوه خود متمایز می کند.

در حالی که ارائه هرچه بیشتر جزئیات ایده خوبی است، همچنین مهم است که مطمئن شوید طرح مختصر است تا خواننده بخواهد به پایان برسد.

 

یکی از اصلی ترین بخش های مورد طراحی در مشاوره های توسعه کسب و کار زمرّد مدیا نیز همواره به همین بخش مربوط می شود که گاه طراحی و یا اصلاحات ساختاری بسیاری را در طرح ها پیاده سازی می کند .

 

عناصر یک طرح کسب و کار

طول طرح کسب و کار از کسب و کار به کسب و کار بسیار متفاوت است. تمام اطلاعات باید در یک سند ۱۵ تا ۲۰ صفحه ای قرار بگیرند. اگر عناصر مهمی از طرح کسب و کار وجود دارد که فضای زیادی را اشغال می کند – مانند درخواست های ثبت اختراع – باید در طرح اصلی ارجاع داده شود و به عنوان ضمیمه گنجانده شود.

همانطور که در بالا ذکر شد، هیچ دو طرح تجاری مشابه نیستند. اما همه آنها عناصر یکسانی دارند. در زیر برخی از بخش های رایج و کلیدی یک طرح تجاری آورده شده است.

  • خلاصه اجرایی: این بخش شرکت را تشریح می کند و شامل بیانیه ماموریت به همراه هر گونه اطلاعاتی در مورد رهبری، کارکنان، عملیات و مکان شرکت می باشد.
  • محصولات و خدمات: در اینجا، شرکت می‌تواند محصولات و خدماتی را که ارائه می‌کند، مشخص کند، و همچنین ممکن است شامل قیمت‌گذاری، طول عمر محصول و مزایایی برای مصرف‌کننده باشد. عوامل دیگری که ممکن است به این بخش وارد شوند عبارتند از فرآیندهای تولید و ساخت، هر گونه حق ثبت اختراعی که شرکت ممکن است داشته باشد، و همچنین فناوری اختصاصی . هر گونه اطلاعات در مورد تحقیق و توسعه (R&D) نیز می تواند در اینجا گنجانده شود.
  • تجزیه و تحلیل بازار: یک شرکت به مدیریت خوبی در صنعت و همچنین بازار هدف خود نیاز دارد. در این مقاله مشخص خواهد شد که رقابت چه کسی است و چگونه در صنعت نقش دارد، همراه با نقاط قوت و ضعف آن. همچنین تقاضای مصرف‌کننده مورد انتظار برای آنچه که کسب‌وکار می‌فروشد و اینکه چقدر آسان یا دشوار است گرفتن سهم بازار از شرکت‌های فعلی را توضیح می‌دهد.
  • استراتژی بازاریابی: این بخش توضیح می دهد که چگونه شرکت پایگاه مشتری خود را جذب و حفظ می کند و چگونه قصد دارد به مصرف کننده برسد. این بدان معناست که یک کانال توزیع واضح باید مشخص شود. همچنین برنامه‌های کمپین تبلیغاتی و بازاریابی را مشخص می‌کند و این کمپین‌ها از طریق چه نوع رسانه‌هایی وجود خواهند داشت.
  • برنامه ریزی مالی: برای جذب طرفی که برنامه تجاری را می خواند، شرکت باید برنامه ریزی مالی و پیش بینی های آتی خود را لحاظ کند. صورت‌های مالی، ترازنامه‌ها و سایر اطلاعات مالی ممکن است برای مشاغلی که قبلاً تأسیس شده‌اند گنجانده شوند. در عوض، کسب‌وکارهای جدید شامل اهداف و برآوردهای چند سال اول کسب‌وکار و هر سرمایه‌گذار بالقوه می‌شوند.
  • بودجه: هر شرکت خوب نیاز به بودجه دارد. این شامل هزینه های مربوط به کارکنان، توسعه، تولید، بازاریابی و سایر هزینه های مربوط به کسب و کار می شود.

انواع طرح های تجاری

طرح های تجاری به شرکت ها کمک می کند تا اهداف خود را شناسایی کرده و در مسیر خود باقی بمانند. آنها می توانند به شرکت ها کمک کنند تا خودشان را شروع کنند و مدیریت کنند و بعد از راه اندازی به رشد کمک کنند. آنها همچنین به عنوان وسیله ای برای ترغیب افراد به کار و سرمایه گذاری در تجارت عمل می کنند.

اگرچه هیچ طرح تجاری درست یا نادرستی وجود ندارد، اما آنها می توانند به دو دسته مختلف تقسیم شوند – استارتاپ سنتی یا ناب. طبق گفته اداره کسب و کار کوچک، طرح کسب و کار سنتی رایج ترین است. آنها استاندارد هستند، با جزئیات بسیار بیشتر در هر بخش. اینها بسیار طولانی تر هستند و نیاز به کار بسیار بیشتری دارند.

از سوی دیگر، طرح‌های کسب‌وکار استارت‌آپ ناب ، از ساختاری مختصر استفاده می‌کنند و عناصر کلیدی را برجسته می‌کنند. این طرح های کسب و کار به اندازه کوتاه بودنشان در دنیای تجارت رایج نیستند – به کوتاهی یک صفحه – و جزئیات بسیار کمی دارند. اگر یک شرکت از این نوع طرح استفاده می کند، باید انتظار داشته باشد که در صورت درخواست سرمایه گذار یا وام دهنده، جزئیات بیشتری ارائه دهد.

طرح کسب و کار

ملاحظات خاص

 

پیش بینی های مالی

یک طرح تجاری کامل باید شامل مجموعه ای از پیش بینی های مالی برای کسب و کار باشد. این صورت‌های مالی پیش‌بینی‌شده آینده‌نگر، اغلب صورت‌های مالی پیش‌فرم یا به‌طور ساده « طرف فرم » نامیده می‌شوند. این اظهارات شامل بودجه کلی، نیازهای مالی جاری و پیش بینی شده، تحلیل بازار و استراتژی بازاریابی شرکت می باشد.

سایر ملاحظات برای طرح کسب و کار

ایده پشت سر هم قرار دادن یک طرح کسب و کار این است که مالکان را قادر می سازد تصویر تعریف شده تری از هزینه ها و معایب احتمالی تصمیمات تجاری خاص داشته باشند و به آنها کمک کند تا ساختارهای خود را بر این اساس قبل از اجرای این ایده ها اصلاح کنند. همچنین به مالکان این امکان را می دهد که نوع تامین مالی مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کارشان را پیش بینی کنند .

اگر جنبه‌های جالب توجهی از کسب‌وکار وجود دارد، باید آن‌ها را برجسته کرده و برای جذب منابع مالی استفاده کرد. برای مثال، تجارت خودروهای الکتریکی تسلا موتورز اساساً تنها به عنوان یک طرح تجاری آغاز شد.

یک طرح کسب و کار نباید یک سند ثابت باشد. با رشد و تکامل کسب و کار، طرح کسب و کار نیز باید رشد کند. بررسی سالانه طرح به یک کارآفرین اجازه می‌دهد تا هنگام در نظر گرفتن بازارها، آن را به روز کند. همچنین فرصتی برای نگاه کردن به گذشته و دیدن آنچه که به دست آمده و چه چیزی به دست نیامده است را فراهم می کند. به آن به عنوان یک سند زنده فکر کنید که با کسب و کار شما رشد و تکامل می یابد.
زمرّد مدیا - گروه توسعه کسب و کار هلدینگ بین المللی زمرّد / پایان
مطالب مرتبط
صفحه اصلی
تماس