... امروز: پنجشنبه - ۱۰ خرداد - ۱۴۰۳
استراتژی بازاریابی زمان تقریبی مطالعه: 20 دقیقه
کپی شد!
0
توسعه کسب و کار | Business Development

بازاریابی وابسته چیست؟

بازاریابی وابسته یا کلیکی در دنیای اینترنت

 

بازاریابی وابسته چیست؟

بازاریابی وابسته یک مدل تبلیغاتی است که در آن یک شرکت به ناشران شخص ثالث برای ایجاد ترافیک یا منتهی به محصولات و خدمات شرکت پورسانت می دهد. ناشران شخص ثالث شرکت های وابسته هستند و حق کمیسیون آنها را تشویق می کند تا راه هایی برای تبلیغ شرکت بیابند.

خوراکی های کلیدی

بازاریابی وابسته یک طرح بازاریابی است که در آن یک شرکت به شرکای تجارتی که از تاکتیک های بازاریابی وابسته ایجاد شده است، جبران می کند.
بازاریابی دیجیتال، تجزیه و تحلیل و کوکی ها، بازاریابی وابسته را به یک صنعت میلیارد دلاری تبدیل کرده است.
شرکت‌ها معمولاً به ازای هر فروش و کمتر با کلیک یا نمایش به شرکت‌های وابسته پرداخت می‌کنند.
سه نوع اصلی از بازاریابی وابسته عبارتند از بازاریابی وابسته بدون پیوست، بازاریابی وابسته و بازاریابی وابسته.

 

درک بازاریابی وابسته

اینترنت برجستگی بازاریابی وابسته را افزایش داده است. آمازون ( AMZN ) یا دیجی کالا با ایجاد یک برنامه بازاریابی وابسته، این عمل را رایج کرد که به موجب آن وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌نویسان پیوندهایی به صفحه آمازون برای محصول بررسی شده یا مورد بحث قرار می‌دهند تا هنگام خرید، هزینه‌های تبلیغات را دریافت کنند. از این نظر، بازاریابی وابسته اساساً یک برنامه بازاریابی پرداخت به ازای عملکرد است که در آن عمل فروش در یک شبکه وسیع برون سپاری می شود.

بازاریابی وابسته قبل از اینترنت است، اما دنیای دیجیتال مارکتینگ ، تجزیه و تحلیل و کوکی ها آن را به یک صنعت میلیارد دلاری تبدیل کرد. شرکتی که یک برنامه بازاریابی وابسته را اجرا می‌کند می‌تواند لینک‌هایی را که سرنخ‌ها را به ارمغان می‌آورند ردیابی کند و از طریق تجزیه و تحلیل داخلی، ببیند چه تعداد به فروش تبدیل می‌شوند. به گفته Business Insider، درصد از درآمد تجارت الکترونیک را می توان به بازاریابی وابسته نسبت داد.

یک تاجر تجارت الکترونیکی که می خواهد به پایگاه گسترده تری از کاربران و خریداران اینترنتی دسترسی پیدا کند، ممکن است یک شرکت وابسته استخدام کند. یک شرکت وابسته می تواند مالک چندین وب سایت یا لیست های بازاریابی ایمیلی باشد. هر چه تعداد وب سایت ها یا لیست های ایمیل یک شرکت وابسته بیشتر باشد، شبکه آن گسترده تر می شود. سپس شرکت وابسته استخدام شده، محصولات ارائه شده در پلتفرم تجارت الکترونیک را به شبکه خود ارتباط داده و تبلیغ می کند. شرکت وابسته این کار را با اجرای تبلیغات بنری ، تبلیغات متنی، یا پیوندها در وب سایت های خود یا ارسال ایمیل به مشتریان انجام می دهد. شرکت ها از تبلیغات در قالب مقالات، ویدئوها و تصاویر استفاده می کنند تا توجه مخاطب را به یک خدمات یا محصول جلب کنند.

هدف این مدل افزایش فروش و ایجاد یک راه حل برد-برد هم برای تاجر و هم برای شرکت های وابسته است. این سیستم منحصر به فرد و سودآور است و به طور فزاینده ای محبوب می شود.

اینترنت و فن آوری های بهبود یافته، پیاده سازی مدل را آسان تر می کند. شرکت‌ها نحوه ردیابی و پرداخت کمیسیون‌ها را برای سرنخ‌های واجد شرایط بهبود داده‌اند. توانایی بهتر برای ردیابی سرنخ ها و فروش به نحوه بهبود یا موقعیت بهتر محصولاتشان کمک می کند.

کسانی که علاقه مند به دنبال کردن بازاریابی وابسته هستند، از درک این موضوع و همچنین مزایا و معایب سود خواهند برد. شرکت‌هایی که به دنبال شرکت‌های وابسته هستند، از بررسی صحیح و واجد شرایط بودن شرکای خود سود خواهند برد. به طور کلی، این روشی کم هزینه و موثر برای تبلیغات محصولات و خدمات، افزایش آگاهی از برند و گسترش پایگاه مصرف کننده است.

انواع بازاریابی وابسته

 

سه نوع اصلی از بازاریابی وابسته وجود دارد: بازاریابی وابسته بدون پیوست، بازاریابی وابسته مرتبط و بازاریابی وابسته.

  1. بازاریابی وابسته بدون پیوست: این یک مدل تبلیغاتی است که در آن شرکت وابسته هیچ ارتباطی با محصول یا خدماتی که تبلیغ می کند ندارد. آنها هیچ مهارت یا تخصص مرتبط شناخته شده ای ندارند و به عنوان مرجعی در مورد استفاده از آن عمل نمی کنند یا ادعایی در مورد آن ندارند. این غیردرگیرترین شکل بازاریابی وابسته است. عدم وابستگی به مشتری و محصول بالقوه، شرکت وابسته را از وظیفه توصیه یا توصیه مبرا می کند.
  2. بازاریابی وابسته: همانطور که از نام آن پیداست، بازاریابی وابسته مرتبط شامل تبلیغ محصولات یا خدمات توسط یک شرکت وابسته با نوعی رابطه با عرضه است. به طور کلی، ارتباط بین جایگاه وابسته و محصول یا خدمات است. شرکت های وابسته دارای نفوذ و تخصص کافی برای ایجاد ترافیک هستند و سطح اختیارات آنها آنها را به یک منبع قابل اعتماد تبدیل می کند. با این حال، شرکت وابسته هیچ ادعایی در مورد استفاده از محصول یا خدمات ندارد.
  3. بازاریابی وابسته: این نوع بازاریابی ارتباط عمیق تری را بین شرکت وابسته و محصول یا خدماتی که آنها تبلیغ می کنند برقرار می کند. آنها از محصول استفاده کرده یا استفاده می کنند و مطمئن هستند که تجربیات مثبت آنها می تواند توسط دیگران به اشتراک گذاشته شود. تجارب آنها تبلیغات است و به عنوان منابع اطلاعاتی قابل اعتماد عمل می کنند. از سوی دیگر، از آنجا که آنها توصیه هایی ارائه می کنند، ممکن است شهرت آنها با مشکلات ناشی از پیشنهاد به خطر بیفتد.

مزایا و معایب بازاریابی وابسته

بازاریابی وابسته می تواند پاداش های بزرگی را برای شرکت تبلیغاتی و بازاریاب وابسته به همراه داشته باشد. این شرکت از تبلیغات کم‌هزینه و تلاش‌های بازاریابی خلاقانه زیرمجموعه‌های خود سود می‌برد و با کسب درآمد و مشوق‌های اضافی ، از مزایای شرکت‌های وابسته بهره می‌برد . بازگشت سرمایه برای بازاریابی وابسته زیاد است زیرا شرکت فقط بابت ترافیک تبدیل شده به فروش پرداخت می کند. هزینه تبلیغات در صورت وجود به عهده شرکت وابسته می باشد.

شرکت تبلیغاتی شرایط یک برنامه بازاریابی وابسته را تعیین می کند. در اوایل، شرکت ها تا حد زیادی هزینه هر کلیک (ترافیک) یا هزینه به ازای هر مایل (نمایش) تبلیغات بنری را پرداخت می کردند. همانطور که تکنولوژی تکامل یافت، تمرکز بر کمیسیون های فروش واقعی یا سرنخ های واجد شرایط معطوف شد. برنامه‌های بازاریابی وابسته اولیه در برابر کلاهبرداری آسیب‌پذیر بودند، زیرا کلیک‌ها می‌توانستند توسط نرم‌افزار ایجاد شوند، همچنین برداشت‌ها.

اکنون، اکثر برنامه‌های وابسته شرایط و ضوابط سخت‌گیرانه‌ای در مورد نحوه تولید سرنخ دارند. همچنین روش‌های ممنوعه خاصی وجود دارد، مانند نصب ابزارهای تبلیغاتی مزاحم یا جاسوس‌افزارها که همه عبارت‌های جستجوی یک محصول را به صفحه یک شرکت وابسته هدایت می‌کنند. برخی از برنامه‌های بازاریابی وابسته تا آنجا پیش می‌روند که نشان می‌دهند چگونه یک محصول یا خدمات باید در محتوا مورد بحث قرار گیرد قبل از اینکه پیوند وابسته اعتبارسنجی شود.

بنابراین یک برنامه بازاریابی وابسته موثر نیاز به تفکر قبلی دارد. شرایط و ضوابط باید به وضوح بیان شود، به خصوص اگر قرارداد قرارداد به جای فروش، هزینه ترافیک را پرداخت می کند. احتمال تقلب در بازاریابی وابسته امکان پذیر است.

شرکت‌های وابسته بی‌وجدان می‌توانند روی نام‌های دامنه با غلط املایی چمباتمه بزنند و برای تغییر مسیر کمیسیون دریافت کنند. آنها می توانند فرم های ثبت نام آنلاین را با اطلاعات جعلی یا دزدیده شده پر کنند، و می توانند AdWords را با عبارات جستجویی خریداری کنند که شرکت قبلاً در رتبه های بالایی قرار دارد و غیره. حتی اگر شرایط و ضوابط روشن باشد، یک برنامه بازاریابی وابسته مستلزم آن است که شخصی بر شرکت‌های وابسته نظارت کند و قوانین را اجرا کند.

اما در ازای آن، یک شرکت می تواند به افراد با انگیزه و خلاق دسترسی داشته باشد تا به فروش محصولات یا خدمات خود به جهان کمک کنند.

مثبت 

  • دسترسی به بازار گسترده تر
  • حسابداری بهتر و شاخص های واجد شرایط
  • تبلیغات کم هزینه

منفی

  • مشمول کلاهبرداری
  • کنترل خلاقانه کمتر
  • در برابر سرقت آسیب پذیر است

نمونه هایی از بازاریابی وابسته

 

بازاریابی وابسته به آمازون

برنامه بازاریابی وابسته آمازون، Amazon Associates، یکی از بزرگترین برنامه های بازاریابی وابسته در جهان است. سازندگان، ناشران و وبلاگ نویسان ثبت نام می کنند تا محصولات و خدمات آمازون را در وب سایت ها

 یا برنامه های خود به اشتراک بگذارند و در ازای فروش هایی که سایت آنها ایجاد می کند، غرامت دریافت می کنند.

آمازون معیارهای سختگیرانه ای را برای انواع سایت ها و برنامه هایی که تبلیغات آنها را میزبانی می کنند تعیین می کند. به عنوان مثال، سایت ها نباید حاوی محتوای تکراری از سایت یا سازنده دیگری باشند و در دسترس عموم باشند. وب سایت ها باید با محتوای تازه و متناسب با استانداردهای آمازون فعال باشند. برای مثال، نباید حاوی محتوای توهین‌آمیز یا توهین‌آمیز باشد، خشونت یا اعمال غیرقانونی را تبلیغ کند، یا حاوی محتوایی باشد که برای دیگران مضر تلقی شود.

تایید مشروط به بررسی کامل توسط کارکنان آمازون و کسب سهمیه فروش واجد شرایط (۳ در ۱۸۰ روز پس از درخواست) است. اگر درخواستی رد شود، واجد شرایط بررسی مجدد نخواهد بود. پس از تایید، کمیسیون به عنوان بازدیدکنندگان سایت به خرید محصولات یا خدمات از آمازون تعلق می گیرد.

Amazon Associates می تواند تا ۱۰٪ کمیسیون برای فروش واجد شرایط دریافت کند. نرخ ها ثابت و بر اساس دسته بندی محصول و برنامه است. به عنوان یک جایزه، آمازون کمیسیون های ویژه ای را برای رویدادهای خاص ارائه می دهد. بیش از ۶۵ درصد از ترافیک توسط وبلاگ نویسان ایجاد می شود.

 

بازاریابی وابسته Etsy

Etsy ( ETSY ) – یک بازار آنلاین و جهانی برای کالاهای قدیمی و سایر اقلام منحصر به فرد – محصولات خود را از طریق کانال‌های مختلف، از جمله شرکای بازاریابی وابسته، تبلیغ می‌کند. برای درخواست، متقاضیان باید یک درخواست آنلاین از طریق پورتال برنامه وابسته خود ارسال کنند. برای واجد شرایط شدن به عنوان شریک بازاریابی وابسته Etsy، نامزدهای واجد شرایط باید حداقل ۱۸ سال داشته باشند، یک وب سایت فعال و منحصر به فرد داشته باشند، هویت برند داشته باشند و سایر معیارها را رعایت کنند.

در صورت تایید، Etsy برای فروش هایی که آنها تهیه می کنند، کمیسیونی به شرکت وابسته می پردازد – فروش های ناشی از تبلیغ محصول توسط سایت آنها. نرخ کمیسیون متفاوت است و بر اساس قیمت سفارش پرداخت می شود. فروشندگان Etsy می توانند زیرمجموعه باشند، اما نمی توانند بدون مجوز خاص از محصولات خود کمیسیون دریافت کنند. Etsy اعلام می کند که این حق را دارد که در هر زمان به هر دلیلی یک توافق را فسخ کند و می تواند به هر دلیل قانونی از پرداخت غرامت خودداری کند.

بازاریابی وابسته eBay

شبکه شریک eBay، برنامه بازاریابی وابسته به eBay است که به شرکا برای اشتراک‌گذاری فهرست‌های شخصی خود در خارج از شرکت eBay ( EBAY ) پول پرداخت می‌کند. شرکت وابسته پورسانت دریافت می کند و ممکن است نسبت به هزینه های تجاری نهایی خود اعتبار کسب کند. ۵ شریک eBay همچنین می توانند در مورد سایر اقلام فروشنده کمیسیون دریافت کنند.

کمیسیون زمانی به دست می‌آید که خریدار یک کالا را ظرف ۲۴ ساعت پس از کلیک بر روی لینک خرید eBay در سایت وابسته، پیشنهاد دهد یا بلافاصله آن را خریداری کند. برای پیشنهادات ارسالی، در صورت برنده شدن خریدار در مزایده ظرف ۱۰ روز پس از پیشنهاد، کمیسیون پرداخت می شود.

نرخ کمیسیون به دسته بندی اقلام فروخته شده بستگی دارد و از ۱ تا ۴ درصد متغیر است. در هر یک از فروش های واجد شرایط بیش از ۵۵۰ دلار پرداخت نمی شود. کارت های هدیه، اقلام فروخته شده توسط موسسات خیریه، و تبلیغات ویژه معمولاً به دلیل جریان درآمد پایین آنها از فروش واجد شرایط خارج می شوند.

سوالات متداول

 

بازاریابی وابسته به چه معناست؟

بازاریابی وابسته یک مدل تبلیغاتی است که در آن یک شرکت به دیگران (به عنوان مثال، وبلاگ نویسان) برای تبلیغ محصولات و خدمات خود و ایجاد فروش پول پرداخت می کند. شرکت‌های وابسته تبلیغات می‌گذارند یا محصولات یا خدمات را در وب‌سایت، برنامه یا وبلاگ خود بازاریابی می‌کنند. کمیسیون در سرنخ هایی که به فروش تبدیل می شوند پرداخت می شود.

چگونه می توانم یک بازاریاب وابسته شوم؟

برای تبدیل شدن به یک بازاریاب وابسته، در نظر بگیرید که از چه پلتفرمی برای تبلیغ محصولات و/یا خدمات استفاده خواهید کرد. ۶ وبلاگ ها کانالی موثر برای تبلیغات و تبلیغ هستند زیرا به وبلاگ نویس اجازه می دهد تا به عنوان یک متخصص نظر خود را در مورد پیشنهاد بیان کند.

پس از شناسایی یک پلتفرم، دسته بندی خاصی را پیدا کنید که با آن راحت هستید یا به آن علاقه مند هستید. یک بخش متمرکز بهتر می تواند به شما در جذب یک پایگاه اختصاصی مصرف کننده کمک کند. در مورد برنامه‌های وابسته تحقیق کنید و یک یا چند مورد را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید، چه کسب کمیسیون‌های بالا یا ایجاد ترافیک بیشتر. در نهایت، محتوای جامد و جالب را در اطراف پیشنهادات ایجاد کنید و برای افزایش ترافیک سایت خود تلاش کنید.

نمونه ای از بازاریابی وابسته چیست؟

Buzzfeed یک شرکت رسانه دیجیتال مستقر در نیویورک است که به خاطر اخبار ویروسی و داستان‌های سرگرمی، آزمون‌ها و بررسی محصولات شهرت دارد. بخش خرید Buzzfeed آن محصولات و خدمات شرکای مختلف را مشخص می کند و آنها را بررسی می کند. بازدیدکنندگان می توانند بررسی های محصول Buzzfeed را بخوانند و پیوندهای وابسته را برای خرید انتخاب کنند. Buzzfeed از هر فروش ایجاد شده از وب سایت آنها کمیسیون دریافت می کند.

به عنوان یک بازاریاب وابسته چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟

درآمد برای بازاریابان وابسته متفاوت است، برخی از آنها چند صد دلار و برخی شش رقمی درآمد دارند. بستگی به این دارد که چه چیزی در بازار عرضه می شود، چه میزان نفوذ بازاریاب، میزان دسترسی شرکت وابسته و چه مقدار زمان برای بازاریابی محصولات سرمایه گذاری شده است. اغلب، کسانی که زمان بیشتری را صرف بازاریابی محصولات شرکت می کنند، درآمد بیشتری کسب می کنند.

زمرّد مدیا - گروه توسعه کسب و کار هلدینگ بین المللی زمرّد / پایان
مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلی
تماس